Bierne wykorzystanie energii w ogrodzie zimowym

bierne wykorzystanie energii w ogrodzie zimowymOprócz uroków estetycznych poszerzenia przestrzeni mieszkalnej oraz funkcji towarzyskiej, jednym z najważniejszych aspektów ogrodu zimowego jest oszczędność energii i zdrowy mikroklimat. Szkło przepuszcza krótkofalowe promieniowanie słoneczne, które następnie - już jako promieniowanie długofalowe, odbija się od podłogi i ścian. Kształt bryły ogrodu zatrzymuje promieniowanie wewnątrz co powoduje wzrost temperatury. Warto wówczas otworzyć drzwi do ogrodu i ogrzewać inne pomieszczenia darmową energią.

Poprawa warunków mieszkaniowych i jakości życia dzięki powiększeniu powierzchni domu jest szczególnie odczuwalna w przypadku małych domów i domów szeregowych. Jednak znacząca oszczędność energii jest możliwa tylko wtedy, kiedy koncepcja ogrodu zimowego i koncepcja domu mieszkalnego będą ujednolicone. W celu uniknięcia strat energii, szklarnię od domu powinna oddzielać przegroda termiczna. Można wówczas mieszkać w szklarni przez 300 dni w roku. Małe dobudowy, których oszklone płaszczyzny nie są dostatecznie zwrócone na południe, nie pozwalają na oszczędność energii w domu.

Termoizolacja

Dobrze izolowany ogród zimowy oddaje na zewnątrz mniej ciepła niż zwyczajnie oszklona (jedną warstwą szkła) przybudówka. Zastosowanie np. szkła termoizolacyjnego zawsze dodatnio wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Szkło termoizolacyjne kieruje promieniowanie słoneczne do wnętrza pomieszczenia, działa zatem jak soczewka skupiająca promienie. Powyższy efekt ma działanie termoizolacyjne o ok. 60% większe niż zwykłe szkło izolacyjne. Nie tylko obniża to koszt ogrzewania pomieszczenia ale również umożliwia wykorzystanie światła słonecznego.

Strony świata a oszczędność energii

bierne wykorzystanie energii w ogrodzie zimowymJeśli to tylko możliwe, ogród zimowy powinien się znajdować od południowej strony istniejącego domu. Zapewnia to największą kumulację i możliwość wykorzystania energii słonecznej. Gdy zabudowa od strony południowej jest wykluczona, warto pomyśleć o stronie południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej.
Orientacja wschodnia lub zachodnia zmniejsza energię docierających promieni słonecznych o ok. 30%. Pomieszczenie od strony wschodniej nadaje się dla rannych ptaszków i może służyć jako pokój śniadaniowy lub gabinet do pracy. Strona zachodnia zapewnia przyjemną temperaturę nawet w trakcie chłodniejszych dni a ogród może służyć jako przestrzeń do odpoczynku i relaksu.
Od strony północnej praktycznie nie istnieją możliwości wykorzystania energii słonecznej. Umiejscowienie ogrodu od strony północnej zapobiega jedynie bezpośredniemu wychładzaniu pozbawionej słońca ściany domu. Taka przybudówka nadaje się jako pokój do pracy lub atelier dla osób lubiących niższe temperatury, oraz stanowi dla domu rodzaj „ciepłej poduszki“.

Bryła ogrodu a bilans energetyczny

Forma ogrodu zimowego ma istotny wpływ na bilans energetyczny. Szczególnie ważne zadanie spełniają płaszczyzny dachu. Ogólna zasada jest następująca: im bardziej stromy jest oszklony dach, tym więcej promieni słonecznych dociera w zimie do środka szklarni przy niskiej pozycji słońca na niebie. Pozwala to na uzyskiwanie energii także w chłodnej porze roku. Ogród zimowy w słoneczne dni łapie i kumuluje ciepło oraz doskonale dogrzewa przylegające pomieszczenia.

Niestety, widuje się bardzo wiele ogrodów zimowych o płaskich oszklonych dachach. Jest to rozwiązanie błędne z punktu widzenia wykorzystania energii słonecznej. Ponadto, na takich dachach może czasami zalegać śnieg, powodując zaciemnienie ogrodu zimowego, co dodatkowo utrudnia wykorzystanie energii. 

Aktywnie można wykorzystać energię słoneczną przez zamontowanie szyb dachowych z ogniwami fotowoltaicznymi. 

 

Promowane artykuły

Letnia Promocja! na Pergole Śródziemnomorskie i Bioklimatyczne
Letnia Promocja! na Systemy bezramowe i ogrody panoramiczne