Fundamenty w ogrodzie zimowym i oranżerii

fundament ogrodu zimowegoDobrze przemyślany i solidnie wykonany fundament, to absolutna podstawa budowy ogrodu zimowego. Jako baza konstrukcji, daje on gwarancję stabilności i wieloletniej trwałości budowli. Projektując odpowiedni fundament, trzeba zdać sobie sprawę z przeznaczenia przyszłej oranżerii, obciążeń składowych konstrukcji oraz działających nań czynników zewnętrznych.

Ogród zimowy w przeważającej części jest zbudowany ze szkła. Jest to materiał stosunkowo kruchy, zatem każda niestabilność zamocowania może powodować np. pękanie szyb. Krzywy fundament to dłuższe prace, bardziej skomplikowany montaż i większe ryzyko późniejszych nieszczelności.

Wytrzymałość podłoża - to od niej zależy, czy fundament przeniesie bez odkształceń lub pękania obciążenia, wynikające z posadowienia szklanej konstrukcji. Wykonując fundament pod ogród zimowy w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na grunt. Zdecydowanie nie może to być grunt tzw. nasypowy. W sytuacji stwierdzenia takowego, należy go wybrać i uzupełnić to miejsce chudym betonem. Za dobry grunt budowlany uznaje się nienawodniony piasek, żwir, wysuszoną glinę i ił, zbity margiel oraz skałę.

Fundamenty muszą sięgać do głębokości granicy przemarzania gruntu (w zależności od lokalnych warunków klimatycznych około 80-120 cm).

Podczas wykonywania fundamentu nie należy też zapomnieć, iż instalacja odgromowa ogrodu zimowego musi być uziemiona za pomocą uziomu fundamentowego.

Fundament powinien być dobrze zabezpieczony przed wilgocią oraz ocieplony. Izolacje: przeciwwilgociowa i termiczna, mają zapobiec nieszczelnościom i skraplaniu się pary wodnej w dolnej części konstrukcji oraz zabezpieczyć przed ewentualnym przemarzaniem i pękaniem fundamentu.

fundament do ogrodu zimowegoWażne jest aby fundament był też odpowiednio większy od wymiarów planowanego ogrodu zimowego. Do wymiarów budowli należałoby zatem dodać z każdej strony po około 5-10 cm. 

Jeżeli stawiamy ogród zimowy na skraju fundamentów, gdy mamy ocieplenie od zewnątrz to musimy mieć ławę fundamentową szeroką, aby swobodnie zamocować ściany kotwami do wewnątrz wylewki, mniej więcej na środku ławy fundamentowej. 

Fundament oranżerii powinien również wystawać co najmniej 15-30 cm nad ziemię, aby zapobiec zachlapywaniu ścian ogrodu przez krople deszczu odbijające się od podłoża (zadanie to spełni też ułożona wokół oranżerii warstwa drobnych kamyków lub żwiru, przez którą woda deszczowa będzie spływać do gruntu).

Fundament pod ogród zimowy można wykonać na trzy sposoby, uwzględniając miejsca przenoszenia głównych obciążeń:

  • zbrojona prętami betonowa płyta o grubości około 15-20 cm z dodatkową ścianką szerokości 20-30 cm na której zostanie posadowiona konstrukcja oranżerii (wysokość ścianki należy dobrać tak, aby zmieściło się ewentualne ogrzewanie podłogowe wraz z warstwami: izolacji cieplnej, wylewkami i właściwą posadzką (zwykle 20-25 cm)).

  • ciągła ława fundamentowa pod ściany ogrodu zimowego

  • punktowe stopy w miejscu mocowania słupów przenoszących główne obciążenie

Jeśli ogród zimowy ma powstać przy istniejącym już domu, to mamy do dyspozycji taras powstały wraz z jego budową, bądź nie posiadamy ani tarasu ani stosownego fundamentu.

* Pierwsza sytuacja gdy budujemy ogród na już istniejącym tarasie, to częste, choć niekoniecznie najwygodniejsze rozwiązanie. Zazwyczaj powierzchnia pod budowę nie jest prosta ani jednolita, a krzywy fundament, to dłuższe prace przygotowawcze i adaptacyjne. Istniejący już taras, zwykle ma spadek (wynikający z jego wcześniejszego przeznaczenia), który należy zniwelować przed ustawieniem na nim konstrukcji ogrodu, np. stosując belkę podwalinową.

Musimy też mieć absolutną pewność, że wykonany wcześniej taras będzie w stanie przenieść dodatkowe obciążenia wynikające z ogrodu zimowego. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do stanu tarasu np. pękające lub zapadające się płytki – stosowniej jest go rozebrać i wykonać właściwy fundament.

Adaptacja tarasu, to też nieco mniejsza możliwość wyboru kształtu bryły ogrodu zimowego. Na istniejącym tarasie mogą bowiem znajdować się drzwi prowadzące do wnętrza domu, okna na wyższej kondygnacji czy kolejna ściana budynku lub ogrodzenie. Kształt ogrodu trzeba zatem wpasować w otaczającą go przestrzeń, a nie dobrać dowolnie.

Jeśli taras jest mały, to można go powiększyć, wykonując nowy fundament.

izolacja pod ogrodem zimowymPodstawowym warunkiem fundamentu jest jego prawidłowa izolacja przeciwwilgociowa i termiczna. Najczęściej wykonuje się szczelinę czy bruzdę w posadzce tarasu w płaszczyźnie izolacji termicznej, wypełnioną styropianem, styrodurem lub wełną mineralną z zastosowaniem przepon izolacji przeciwwodnej. (rys. przykład izolacji termicznej w ogrodzie zimowym pod ścianami pionowymi - źródło Alusystem). Fundament możemy też zaizolować twardym styrodurem 5-10 cm od zewnątrz.

* W drugiej sytuacji gdy dom już stoi, ale nie posiadamy tarasu ani fundamentu, warto na początek dobrze przeanalizować odpowiednią lokalizację ogrodu (mając na względzie strony świata i promieniowanie słoneczne) oraz jego bryłę i rozmiar. Przystępując do budowy fundamentu pod oranżerię, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań: jaką funkcję będzie pełnił ten obiekt, czy podłoga będzie jednolita na całej powierzchni czy może część będą stanowiły donice z ziemią, czy w planie mamy ogrzewanie podłogowe, czy ogród będzie całoroczny etc.

Zasadniczo nie powinno się łączyć płyty czy fundamentów pod ogród zimowy bezpośrednio z domem. Zaleca się zastosowanie szczeliny dylatacyjnej (przestrzeń o szerokości ok. 2-3 cm wypełniona elastycznym materiałem, np. paskiem styropianu). Takie rozwiązanie gwarantuje, iż przy ewentualnym osiadaniu nowego fundamentu nie nastąpi jego pękanie.

Optymalne posadowienie ogrodu zimowego to nie tylko mocny fundament ale także dobre zamocowanie do ścian istniejącego budynku. Należy zwrócić szczególną uwagę by zamocować profile do ściany a nie np. do warstwy ocieplenia. Połączenia ze ścianą wypełnia się pianką poliuretanową lub taśmami rozprężnymi.

W przeciwnym wypadku, działające na ogród siły wiatru czy śniegu, mogą odkształcać konstrukcję co grozi pękaniem szyb lub mechanicznym uszkodzeniem ogrodu zimowego. Na styku dachu ogrodu ze ścianą (lub ścianami) domu wykonuje się obróbki blacharskie lub/i uszczelnia masą klejącą uszczelniającą odporną na UV.

Ostatnim ważnym zagadnieniem dotyczącym fundamentów i płyt tarasowych, jest możliwość instalacji ogrzewania podłogowego. Płyta, w której umieszczamy grzejniki, z uwagi na rozszerzalność termiczną, powinna być wykonana jako oddzielny element tarasu, na którym bezpośrednio nie stawiamy profili konstrukcyjnych.

Przy planowaniu budowy ogrodu zimowego, polecamy skontaktować się ze specjalistyczną firmą, która przedstawi nie tylko zasady przygotowania gruntu pod ogród zimowy, ale zwróci także uwagę na optymalizację kosztów całej inwestycji.

rys. przykład ławy fundamentowej ogrodu zimowego

Promowane artykuły

Letnia Promocja! na Pergole Śródziemnomorskie i Bioklimatyczne
Letnia Promocja! na Systemy bezramowe i ogrody panoramiczne