Szyby i wypełnienia w ogrodach zimowych

Przeszklenia w ogrodzie zimowym

oszklenie ogrodu zimowegoOgród zimowy to budowla głównie ze szkła i to właśnie ono pełni w nim zasadniczą funkcję. Szyby stanowią zwykle 80 - 85 % całkowitej powierzchni ścian oraz dachu ogrodu zimowego. Właściwy wybór szkła na dach i ściany ma ogromny wpływ na ogólny klimat ogrodu oraz decydujące znaczenie dla jego eksploatacji i funkcjonalności.

Warunki panujące w przeszklonym pomieszczeniu zależą w głównej mierze od właściwości zastosowanych szyb, dlatego powinny one spełniać szereg wymagań. Dobrej jakości szyby stosowane w ogrodach zimowych cechują się przede wszystkim: wysoką przepuszczalnością światła, znaczną redukcją przepuszczalności energii słonecznej i wysoką izolacyjnością cieplną.

Warto zatem wnikliwie rozeznać możliwości i przyjrzeć się szerokiej gamie rozwiązań jakie daje nam rynek szkleń. Będzie to prawdopodobnie najważniejsza decyzja do podjęcia w tego typu projekcie.

Pojedyncze szkło hartowane – to najtańszy ale też zdecydowanie najgorszy wybór. Ten typ szkła nie jest już w zasadzie stosowany w "ciepłych ogrodach zimowych". Zapewnia najsłabszą izolację termiczną i sprawia, że ogród zimowy może pełnić rolę jedynie dobudowanej do domu szklarni. Przy tego typu szybach, rośliny nie mają zapewnionej pełnej ochrony przed zimnem czy wysoką temperaturą. Swobodne i komfortowe korzystanie z ogrodu przez mieszkańców jest znacznie utrudnione. Pojedyncze szkło stosujemy w tzw. ogrodach letnich, bez izolacji termicznej, użytkowanych głównie w okresie wczesna wiosna - późna jesień lub w łagodnych zimach przy ogrzewaniu promiennikami lub bio-kominkami.

Pakiet trójszybowySzyby zespolone – to najlepszy wybór dla ogrodu zimowego. Zapewniają wysoki komfort użytkowania wnętrza, dobrą izolację termiczną i są łatwe w utrzymaniu czystości. Do szklenia ogrodów zimowych stosuje się szyby zespolone, zbudowane z dwóch-trzech tafli szkła i wypełnione gazem szlachetnym głównie argonem.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Ta część ogrodu, która znajduje się ponad naszymi głowami, przez wzgląd na bezpieczeństwo, zasługuje na szczególną uwagę przy doborze szyb. Szkło znajdujące się na dachu ogrodu (od strony zewnętrznej), jest szczególnie narażone na uderzenia (np. gradu czy spadających gałęzi drzew), powinno być zatem zawsze hartowane. Hartowanie szkła zwiększa jego wytrzymałość mechaniczną o 5 - 10 krotnie, elastyczność, twardość oraz odporność na różnice temperatur. Szybę hartowaną oznaczamy skrótem ESG.

Ciekawostką jest to, że szyby ESG mogą ulec spontanicznemu pęknięciu (1 na kilka tysięcy) spowodowanemu naprężeniami i kumulacji siarczku niklu. Tę cechę można wyeliminować w 99% robiąc HEAT SOAK TEST (HST)

Współczesne przeszklenia stosowane na dachy ogrodów zimowych w pakietach od wewnętrznej strony, składają się zazwyczaj z dwóch tafli szkła połączonych folią PVB, tak aby w przypadku stłuczenia, warstwa folii utrzymała rozbite kawałki szkła w całości. Szkło klejone oznaczamy skrótem VSG np. 44.2 tzn. że 2 szyby o grubości 4 mm połączone są podwójną folią o grubości ~0,38 mm - takie szkło stosuje się zazwyczaj w nieizolowanych dachach i zadaszeniach, które dodatkowo można zahartować.

Jeśli ogród zimowy jest bezpośrednio połączony z domem i ze względów użytkowych występuje zagrożenie rozbiciem szyby, można i warto zastosować szkło antywłamaniowe w całym ogrodzie. Należy użyć w takich miejscach szyb warstwowych laminowanych. Dzięki temu w sytuacji, gdy nastąpi uderzenie i rozbicie tafli szklanej, szyba pozostanie w ramach okna lub mocowaniu szyby.

***Jeżeli budujesz ogród zimowy to sprawdź czy w swojej ofercie masz szkło hartowane + klejone.

Komfort termiczny w ogrodzie zimowym

przekrój przez zespolenie(rys. Przekrój przez zespolenie dwuszybowym, źródło: Pressglass)

Ze względu na duże powierzchnie szklenia, ogrody zimowe przyjmują znaczne ilości światła dziennego i energii słonecznej. Podstawową właściwością szyb, na którą należy zwrócić uwagę, jest możliwie niski współczynnik przenikania ciepła U. Im współczynnik U jest niższy, tym mniejsza jest utrata ciepła i lepsza izolacja.
Do szklenia ogrodów zimowych wykorzystuje się szyby zespolone, zbudowane z dwóch lub trzech tafli szkła, wypełnionych gazem szlachetnym (np. argonem kryptonem lub ksenonem).

Przestrzenie z gazem mają szerokość od 10 do 20 mm tzw. ramki, które zazwyczaj są stalowe, aluminiowe lub z tworzywa sztucznego (najlepsza izolacja). Im są szersze, tym izolacyjność pakietu jest większa. Zespolone szyby jednokomorowe mają współczynnik U = 1,0-1,1 W/(m2K), natomiast dwukomorowe (3-szybowe) osiągają 0,5-0,6 W/(m2K).
*Niektórzy producenci oferują szyby o jeszcze niższym współczynniku przenikania ciepła (U = 0,4 W/m2K) - pakiety 4-szybowe. Jest to już wartość zbliżona do współczynnika przenikania ciepła ścian, zatem chłód w pobliżu okna jest praktycznie nieodczuwalny.

Latem, gdy słońce emituje duże ilości energii cieplnej, może wystąpić zjawisko nadmiernego przegrzewania się wnętrza ogrodu zimowego. Stopień, w jakim szyby zabezpieczają pomieszczenie przed przegrzewaniem, wyrażany jest współczynnikiem g (współczynnik przepuszczalności energii cieplnej). Im jest on wyższy, tym więcej promieniowania dociera do wnętrza ogrodu.

Jego niższa wartość określa zatem, większą skuteczność ochrony przed przegrzewaniem.

Najefektywniejsze szyby przeciwsłoneczne (z powłoką refleksyjną lub barwione w masie typu antisol), zapewniają wysoką przepuszczalność światła i izolacyjność cieplną oraz znaczną redukcję przepuszczalności energii słonecznej. Dzięki zastosowaniu szkła, łączącego w sobie funkcję ochrony przeciwsłonecznej z izolacyjnością cieplną, ogród zimowy nie będzie przypominał cieplarni bioklimatycznej i nie będzie narażony na przegrzewanie czy odblaski.

Wygląd szkła przeciwsłonecznego(selektywnego) jest niemal neutralny, co zapewni użytkownikom ogrodu niezakłócony widok na zewnątrz.

*** Jeśli ogród zimowy usytuowany jest od strony o niskim poziomie nasłonecznienia (północnej lub wschodniej), bądź znajduje się w chłodnej lub umiarkowanej strefie klimatycznej, to do budowy fasad można użyć szkła bez właściwości ochrony przeciwsłonecznej.

W fasadach zwróconych ku południu lub zachodowi, oraz gdy ogród znajduje się w szczególnie w gorących regionach świata, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie szkła o obniżonej przepuszczalności energii słonecznej.

Komfort akustyczny w oranżerii

Jeśli chcemy by ogród zimowy stał się oazą komfortu, spokoju i wyciszenia,
warto zastosować laminowane szkło dźwiękochłonne, które będzie stanowiło barierę akustyczną. Takie rozwiązanie pomoże odpocząć naszym uszom (jeśli ogród usytuowany jest w hałaśliwym otoczeniu), wyciszy nas i zrelaksuje. Użycie tego typu szkła gwarantuje nie tylko izolacyjność dźwiękową, ale i bezpieczeństwo.

Zestawy dźwiękochłonne są zbudowane w oparciu o elastyczne połączenia szyb, ich asymetrię oraz zastosowanie w przestrzeni między szybami gazów tłumiących. Szyby zespolone – w zależności od konstrukcji – osiągają izolacyjność akustyczną w granicach Rw= 28-53 dB.

Czystość szklanych powierzchni

Ogród zimowy z założenia ma być przestrzenią wyciszenia i relaksu, ale też miejscem wymarzonym do obserwacji nieba. Ważne zatem, by utrzymanie powierzchni w czystości nie sprawiało problemów a przezierność szyb, była jak najlepsza.

Szyby w ogrodach zimowych, w których zastosowano szkło samoczyszczące (od strony zewnętrznej pokrywa je specjalna powłoka), wymagają znacznie rzadszego mycia niż w przypadku tradycyjnych przeszkleń. Dzięki powłoce na szkle, zanieczyszczenia organiczne są rozkładane pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (w procesie fotokatalizy), oraz zmywane z powierzchni szkła podczas deszczu bądź kontaktu szyby z wodą np. z węża ogrodowego.

Szkło specjalne, ozdobne i ornamentowe

szyby ornamentoweSzkło gięte hartowane wymaga weryfikacji technicznych możliwości produkcyjnych i jest produkowane każdorazowo na indywidualne zamówienie..

Szyby tego rodzaju posiadają niezwykle estetyczny wygląd i są doskonałym elementem dekoracyjnym. Znajdują one zastosowanie np, przy szkleniu świetlików, jako wypełnienie balustrad, balkonów, bądź też przy tworzeniu wymyślnych projektów konstrukcyjnych ogrodów zimowych.

Szkło gięte może być barwione w masie, laminowane, posiadać powłoki ciepłochronne oraz kontroli słonecznej. Może też zostać pokryte sitodrukiem lub drukiem cyfrowym, co jest ciekawą opcją dekoracyjną.

Pokrycia z zastosowaniem tworzyw sztucznych

Pokrycia z pojedynczych szyb z tworzywa sztucznego mają zastosowanie jedynie w nieogrzewanych bądź chłodnych ogrodach zimowych, pełniących funkcję przechowalni dla roślin w okresie chłodów.

W pozostałych przypadkach używa się podwójnych bądź potrójnych płyt komorowych, które poprawiają izolację cieplną. Ze względu na dobrą termoizolacyjność tego rodzaju pokryć, w okresie zimowym długo zalega na nich śnieg, mocno ograniczając dostęp światła.

PC (poliwęglany)

Materiał o dobrych właściwościach mechanicznych i termoplastycznych. Termoizolacyjność oraz przepuszczalność widzialnej części widma słonecznego jest zależna od grubości płyty. Wypełnienie poliwęglanowe jest tworzywem trudnozapalnym, przez co nadaje się do pomieszczeń w których stawiany jest warunek trudnozapalności. Rozróżniamy poliwęglany lite i komorowe. Wypełnienie z poliwęglanu komorowego musi być dobrze zabezpieczone, gdyż niszczeje i się brudzi. Poliwęglany mają gorsze właściwości termoizolacyjne niż szyby zespolone. dlatego najczęściej stosuje się je w ogrodach letnich i zadaszeniach. Przy pracującej konstrukcji aluminiowej i przy dużym nasłonecznieniu poliwęglan emitują irytujące trzaski.

panele w ogrodzie zimowymPanele

Wypełnienie panelem stosujemy, gdy chcemy ograniczyć dopływ światła, nagrzewanie słoneczne lub zasłonić / zamaskować widok. Najczęściej zrobiony jest z cienkiej blachy zewnętrznej i wewnętrznej lakierowanej w kolorze konstrukcji, a pomiędzy jest wypełnienie z twardego styroduru np xps. Można zastosować także panele ozdobne, najczęściej w dolnych częściach ścian pionowych i w wiktoriańskich ogrodach zimowych.

 

Promowane artykuły

Letnia Promocja! na Pergole Śródziemnomorskie i Bioklimatyczne
Letnia Promocja! na Systemy bezramowe i ogrody panoramiczne