Zacienienie i nagrzewanie ogrodu zimowego

Osłona przed słońcem jest niezbędna w każdym ogrodzie zimowym (wyjątkiem może być ogród zimowy umiejscowiony od południowej strony świata). Zacienienie redukuje jednocześnie dopływ światła i ciepła do wnętrza oraz daje osłonę "przed wzrokiem sąsiada".

Cieniowanie wewnętrzne i zewnętrzne ogrodu zimowego

zacienienie wewnętrzne oranżeriiDo cieniowania wewnętrznego nadają się przede wszystkim jasne, odbijające światło materiały - kierują one na zewnątrz promieniowanie krótkofalowe. Lekkie rolety, żaluzje z połączonych ze sobą wąskich, ściśle przylegających listewek, będą tworzyć ściankę nieprzeniknioną dla słońca, przepuszczającą promienie w niewielkim stopniu bądź pozostaną całkowicie odsłonięte. Stosujemy tutaj roletki materiałowe, bambusowe, plisowane i zasłony. Do cieniowania zewnętrznego dachu stosujemy markizy wewnętrzne zazwyczaj sterowane elektrycznie lub sznurkiem, rolety rzymskie oraz dowolne płachty materiałowe.

Do cieniowania zewnętrznego stosuje się żaluzje, refleksole lub rolety oraz markizy umieszczone na dachu ogrodu. Ze względu na swoją funkcję muszą one być trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych (istotna jest odporność na wiatr - klasa wiatrowa), zazwyczaj markiza dachowa wyposażona jest w czujkę wiatrowo-słoneczną. Zacienienia dachowe trudniej jest utrzymać w czystości. Popularnym materiałem jest tkanina akrylowa, istnieje też materiał wodoodporny.

Efektywność sposobu cieniowania oranżerii

zacienienie ogrodu zimowegoJeżeli położenie ogrodu zimowego (głównie strona południowa) sprawia, iż jest on bardzo intensywnie nasłoneczniony, to bardziej wskazane jest cieniowanie zewnętrzne. Sposób ten, w ogóle nie dopuszcza do ogrodu części promieniowania słonecznego, jest zatem bardziej skuteczny. Skuteczność cieniowania wewnętrznego jest mniejsza. Promienie słoneczne przenikają przez szklaną ścianę i nagrzewają warstwę powietrza między szkłem a materiałem cieniującym. Ciepło nie może wydostać się na zewnątrz, przez co na dłużej utrzymuje się we wnętrzu ogrodu. Idealnie sprawdzi się to w okresie chłodniejszych nocy i dni. Ma to również sens, gdy oszklony ogród ma za zadanie pełni rolę „akumulatora słonecznego”.

Szyby przeciwsłoneczne - selektywne także redukują nagrzewanie się ogrodu zimowego, lecz w okresach zimowych w mniejszym stopniu przepuszczają oczekiwane ciepło do oranżerii. Rozwiązaniem, które warto rozważyć może być szyba przeciwsłoneczna w dachu ogrodu zimowego i zwykła w ścianach. W okresie letnim promienie słoneczne padają głównie na dach co powoduje mocne nagrzewanie.

Cieniowanie naturalne ogrodu zimowego

Do ochrony przed bezpośrednim działaniem słońca, można z powodzeniem wykorzystać elementy naturalne. Idealnym przykładem są tu wysokie drzewa i krzewy, rosnące tuż obok ogrodu zimowego lub rośliny pnące na podporach (pnącza można również posadzić dodatkowo w samym ogrodzie). Wadą naturalnego cieniowania jest niemożność dopasowania do nasłonecznienia w określonym miejscu i czasie. Dodatkowo należy pamiętać, aby zacieniająca roślinność nie rosła zbyt gęsto i nie zabierała roślinom wewnątrz ogrodu odpowiedniej ilości światła.

Promowane artykuły

Letnia Promocja! na Pergole Śródziemnomorskie i Bioklimatyczne
Letnia Promocja! na Systemy bezramowe i ogrody panoramiczne