Statyka i wytrzymałość w ogrodach zimowych

śnieg na ogrodzie zimowymWg. Wikipedii statyka budowli zajmuje się wyznaczaniem reakcji podpór i sił wewnętrznych powstających w elementach konstrukcyjnych, na skutek działania obciążeń zewnętrznych oraz ciężaru własnego na konstrukcje różnego typu. Odnosząc się do ogrodów zimowych i oranżerii głównie wyznaczamy strzałkę ugięcia elementów nośnych konstrukcji tj. głównie krokwi i elementu nadprożowego rynny, licząc ciężar własny, ciężar wypełnień oraz śniegu - zgodny z mapą opadów.

Jeżeli strzałka ugięcia poszczególnych elementów będzie za duża to może dojść do rozszczelnienia konstrukcji, pęknięcia szyb, zaciśnięcia profili okienno-drzwiowych (brak możliwości otwierania), a nawet zawalenia się konstrukcji lub wypełnień. Dlatego istotną sprawą jest to, aby dobrać odpowiednie profile do panujących warunków i mieć choćby najprostsze wyliczenia statyki i obciążeń np. z programu używanego do produkcji dachów poparte profesjonalnymi obliczeniami przez konstruktora/statyka.

 

 

rys. zdjęcie i przykład obliczenia statyki krokwi TS Aluminium

Konstrukcja dachu jako wyrób nietypowy zgodnie z Art. 10, Roz. 2 Ustawy o wyrobach budowlanych z dn. 16.04.2004 r (Dz. U. Nr 92, poz. 881) wymaga wykonania projektu konstrukcyjnego stanowiącego jednostkowe dopuszczenie do zastosowania w obiekcie budowlanym.

Warto zaznaczyć iż m3 zmarzniętego, zalegającego śniegu może ważyć nawet 800 kg, dlatego bardzo ważny jest dobór kształtowników konstrukcyjnych.

Poniżej przedstawiamy mapę stref śniegu w Polsce, gdzie np. w strefie 2 dach powinien przenieść obciążenia śniegiem 90 kg/m2

Krokwie zazwyczaj zbudowane są "puszką" do wewnątrz- pod szybą lub na zewnątrz - nad szybą. Wysokość krokwi powinna być starannie dobrana i zależy od głębokości ogrodu zimowego i wyliczonych obciążeń. Krokiew możemy wzmocnić umieszczając wewnątrz puszki dodatkowe profile aluminiowe lub ocynkowaną stal.

   

Worki śnieżne a ogród zimowy

Worek śnieżny – warstwa śniegu leżąca na zacienionych dachach po zawietrznych stronach przeszkód (takich jak attyki, nadbudówki, dachy o małym spadzie). Tworzy się na dachach płaskich i skośnych (zwłaszcza wielospadowych), w miejscach zasłoniętych od wiatru. Worki śnieżne mają dużą masę i powodują lokalnie znaczne obciążenie dachów, które może spowodować jego uszkodzenie.

W przypadku ogrodów zimowych, często pomijane jest zagrożenie spadającego śniegu (worka śnieżnego) z dachu budynku przy którym jest zamontowany taki ogród zimowy. Należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość zsunięcia się dużej ilości śniegu z wysokiego dachu przy odwilży na ogród zimowy, gdyż może powstać katastrofa budowlana. Powinno się stosować płotki śnieżne, rozbijacze i regularnie odśnieżać dachy (domu i ogrodu zimowego).

Ogród zimowy odporny na wiatr

Ogrody zimowe (profile i wypełnienia) powinny być także odpowiednio dobrane, aby były odporne na napór i ciśnienie wiatru (parcie i ssanie) zgodnie z strefami wiatrowymi. Sprawdzamy najsłabszy element konstrukcyjny czy ulegnie deformacji, która może doprowadzić do wyginania się profili, nieszczelności i pękania wypełnień.

Promowane artykuły

Letnia Promocja! na Pergole Śródziemnomorskie i Bioklimatyczne
Letnia Promocja! na Systemy bezramowe i ogrody panoramiczne