Regulacja organizmu

regulacja organizmu w ogrodzie zimowymMechanizmy regulacyjne organizmu a mikroklimat ogrodu zimowego

Korzystne działanie prozdrowotne, można również uzasadnić szczególnym obciążeniem mechanizmów regulacyjnych organizmu (np. układu krążenia), które powoduje przebywanie w ogrodzie zimowym. Dobrze, jeśli organizm przynajmniej przez 10-15 minut dziennie, jest szczególnie obciążony. Zmusza to układ krążenia do intensywnej aktywności w celu adaptacji do zaistniałych warunków. Takim obciążeniem może być trening sportowy, np. bieganie po lesie czy jazda na rowerze. Tego rodzaju efekty uzyskamy również podczas pobytu w saunie. W silnie nagrzanym pomieszczeniu (70-90°C) organizm stara się utrzymać temperaturę ciała na poziomie około 37°C.

Mechanizmy regulacyjne, zapobiegające podniesieniu temperatury ciała, może także pobudzać nagrzane przez słońce powietrze w wypełnionym roślinami ogrodzie zimowym (szczególnie tzw. zimnym). W przypadku nagłego zmniejszenia temperatury (ukrycie się słońca na jakiś czas za chmurami), do ciała przyzwyczajonego do ciepła, dociera impuls zimna, co zapobiega przechłodzeniu. Podobną metodę stosujemy po wyjściu z sauny - celowo schładzamy ciało.

Znaczne wahania temperatury występujące podczas takich zabiegów, zapobiegają przeziębieniom a pocenie się pobudza przemianę materii, oczyszcza skórę i poprawia jej ukrwienie.