Światło w ogrodzie zimowym

naturalne światło w oranżeriiZapotrzebowanie roślin na światło jest bardzo zróżnicowane i wiąże się z warunkami, w jakich rosną w naturalnym środowisku. Jego ilość jest wypadkową intensywności i długości naświetlania. Przy naświetlaniu sztucznym jako normę przyjmuje się 12h/dobę. Można przyjąć, iż większość gatunków roślin rozwija się prawidłowo w świetle o natężeniu powyżej 2000 Ix (luksów). Rośliny z gatunków wyjątkowo światłolubnych, powinny mieć zapewnione oświetlenie o natężeniu od 10 000 do 20 000 lx, natomiast cieniolubne od 5000 do 10 000 lx. Zbyt intensywne oświetlenie może nie tylko spowodować nadmierne ogrzanie wnętrza szklanej budowli, ale również uszkodzenie (oparzenie) wielu roślin.

*Natężenie oświetlenia we wnętrzu, mierzy się za pomocą luksometra.

W ogrodach zimowych występuje tzw. efekt szklarniowy. Promieniowanie słoneczne składające się z fal średnich i krótkich w dużym stopniu przenika przez szklaną powłokę. Zaledwie niewielka część, zostaje odbita przez pokrycie oraz podłoże i rośliny. Większość promieniowania ulega przemianie w fale długie i dzięki zjawisku konwekcji zostaje przekazana powietrzu a następnie rozprowadzona po całym ogrodzie zimowym. Fale długie nie są w stanie wydostać się z powrotem przez szyby i pozostają niejako "uwięzione" we wnętrzu. Dzięki temu zjawisku (przechwytywaniu ciepła), oszklone pomieszczenie nagrzewa się wskutek działania promieni słonecznych, nawet przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Przy budowie szklarni obowiązuje zasada: im mniejsza przepuszczalność szkła w zakresie fal długich, tym lepiej.

W porze roku o małej ilości promieniowania słonecznego, należy zadbać o dodatkowe źródło światła.

 

 Dodatkowe źródła światła w ogrodzie zimowym

światło w ogrodzie zimowymJako dodatkowe oświetlenie w ogrodzie zimowym, doskonale nadają się zwykłe lampy punktowe. Piękny efekt można uzyskać, oświetlając poszczególne rośliny punktami świetlnymi. Nastrojowe i harmonijne oświetlenie zapewniają lampy wiszące nad stołami i miejscami do siedzenia. Dużym powodzeniem cieszy się również oświetlenie montowane bezpośrednio w krokwiach. Jako źródło światła dla roślin nadają się lampy fluoroscencyjne trzy lub pięciorurowe (o barwie światła „warmtone“ lub „warmtone de Luxe“) o mocy 18-25W. Zawiesza się je 30-50cm nad roślinami. Świetlówki kompaktowe nadają się do doświetlania mniejszych pojemników z roślinami.

Bardzo ważna jest ochrona instalacji elektrycznej przed wilgocią.

 

 

 

Co nowego?

Sample image Systemy
Bezramowe, przesuwne
Zobacz więcej
Sample image Świetliki
Doświetla, płaskie dachy
Zobacz więcej
Sample image Okna
Wertykalne, gilotyny, balustrady
Zobacz więcej
Sample image Rośliny
Oczyszczające powietrze
Zobacz więcej

Promowane artykuły

Letnia Promocja! na Pergole Śródziemnomorskie i Bioklimatyczne
Letnia Promocja! na Systemy bezramowe i ogrody panoramiczne