Przestrzenny układ roślinności

Ogród zimowy i rośliny

rośliny w ogrodzie zimowymMożliwość zaistnienia w naszej przestrzeni ogrodu pod szkłem - pomieszczenia całorocznie skąpanego w zieleni roślin, przywodzi na myśl ciepłe wakacje, śródziemnomorski klimat i słodki zapach egzotycznych owoców.

Aby ogród zimowy mógł stać się zielonym przylądkiem, pełnym egzotycznych roślin na wyciągnięcie ręki, musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim są to niezbędne normy oświetleniowe i temperaturowe (więcej o tym w artykule o ogrodach zimnych i ciepłych).

Piętra roślinności

Warto sporządzić plan rozmieszczenia roślin i uwzględnić stosowny podział przestrzeni i powierzchni ogrodu. Ważne jest miejsce ustawienia roślin i oddziaływanie na siebie poszczególnych okazów. Aby zapewnić roślinom długotrwały rozwój, należy uwzględnić wymagania poszczególnych gatunków i odpowiednio je dobrać. Warto pamiętać o regułach którymi kieruje się sama natura. Przestrzeń by odpowiednio się rozwijały i eksponowały, ograniczona ilość i przejrzystość to podstawowe zasady planowania przestrzennego roślin. Jeśli obserwujemy naturę zauważamy z reguły podział na piętra: górne z koronami drzew, środkowe z krzewów i dolne złożone z roślin zielnych. Warto te same zasady przenieść do ogrodu zimowego gdzie dominującą rolę odegrają rośliny drzewkowate, następnie wysokie i niskie krzewy oraz ewentualne rośliny okrywowe. Warto również poznać okresy przyrostu poszczególnych gatunków by w ogrodzie nie zrobiło się zbyt gęsto. Idealne zestawienie roślinności w oranżerii powinno przypominać wycinek naturalnego krajobrazu.

Przede wszystkim liście

Jakie rośliny stosować w ogrodach zimowych? To głównie rośliny zimozielone, drzewa o grubych liściach, rośliny tropikalne, drzewka owocowe, pochodne palmowców. By latem uzyskać cień a zimą większy dostęp światła słonecznego, można dobrać gatunki, które zmieniają wygląd podczas pór roku np. zrzucają liście. Dominujących roślin nie należy sadzić pośrodku ogrodu. Z reguły są to gatunki podkreślające wysokość pomieszczenia, w warunkach naturalnych to rośliny silne a wrażenie dominacji może potęgować np. jasny kształt liści.

Niemal każda roślina którą dobieramy do ogrodu zimowego powinna mieć atrakcyjne liście. Wiele gatunków roślin wyróżnia się ich dekoracyjnym unerwieniem, kolorem czy kształtem, mogą być wielobarwne bądź wzorzyste, o potężnych rozmiarach bądź drobne. Liście bez względu na swój kształt zawsze przyciągają wzrok emanując soczystą, głęboką zielenią.

Umieszczane obok siebie rośliny powinny mieć harmonijnie dobraną barwę i kształt, ciekawe są również kontrastowe połączenia. Jeśli np. samotnie stojącą wysoką palmę zestawimy z okazem średniej wielkości o okrągłych szerokich liściach to stworzymy ciekawą, atrakcyjną kompozycję.

Owoce i aromaty

Nie sposób nie wspomnieć o kategorii roślin o wielobarwnych kwiatach i soczystych owocach. Kilka odpowiednio dobranych egzemplarzy udekoruje ogród i nada mu aromatu. Wiele roślin pachnących wydziela swój aromat dopiero wieczorem, bądź poprzez potarcie liści czy łodyg. Niektóre gatunki np. rozmaryn, czystek czy lawenda zaczynają wydzielać olejki eteryczne dopiero pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego. Należy jednak pamiętać że zbyt duża ilość tego rodzaju gatunków sprawi wrażenie przytłoczenia i całość nie będzie się prezentować atrakcyjnie.

Królowa palma

Spośród wszystkich roślin tropikalnych na szczególna uwagę zasługują wszelakie gatunki palm. Zdecydowanie wyróżniają się elegancją i wydaje się, że najbardziej pasują do monumentalnych oranżerii czy współczesnych ogrodów zimowych. Potoczna nazwa „palmy“ obejmuje całą grupę roślin tzw. palmopodobnych które są tak nazywane przez wzgląd na zewnętrzne podobieństwo. Idealnym przykładem jest tu np. dracena. Dodatkowo palmy nie tracą na urodzie w trakcie gubienia dolnych liści, zyskują wręcz na elegancji ukazując dekoracyjny, wzorzysty pień.

Pnącza, rośliny okrywoweroślinność w ogrodach zimowych

Do sadzenia w ogrodach zimowych poleca się również szeroką gamę pnączy. Tropikalne i subtropikalne liany dają posmak prawdziwej egzotyki. Rośliny pnące mogą też pełnić funkcje praktyczne np. tworząc naturalną barierę cieniującą. Można nimi również ukryć nieładne kanty, niedoróbki budowlane czy użyć ich jako przegrodę osłaniającą części ogrodu.

Kolejną warstwą roślin są gatunki okrywowe, które stanowią w ogrodzie rolę głównie dekoracyjną i stanowią dopełnienie głównych roślin. Na rośliny okrywowe przeznacza się gatunki o płożących się łodygach lub tworzących gęste kobierce. Przy wyborze tego rodzaju roślin należy kierować się wielkością przestrzeni przeznaczonej pod nasadzenia oraz maksymalną wysokością zielonego kobierca. Im większa jest powierzchnia tym mogą być wyższe. Stosuje się je również do pojemników z atrakcyjnymi roślinami które ogałacają się od dołu.

Promowane artykuły

Letnia Promocja! na Pergole Śródziemnomorskie i Bioklimatyczne
Letnia Promocja! na Systemy bezramowe i ogrody panoramiczne