Ogród zimowy dla seniora i osób niepełnosprawnych

ogrod zimowy dla seniora i osób niepełnosprawnychOranżeria dla seniora

Ogród zimowy jest doskonałą alternatywą dla osób, które z racji wieku lub z przyczyn zdrowotnych, nie mogą zajmować się pielęgnacją zewnętrznego ogrodu. Seniorzy szczególnie docenią sposobność korzystania z zielonej oranżerii, gdzie kontakt z przyrodą jest zapewniony 365 dni w roku. Możliwość uprawy roślin, szczególnie tych umiejscowionych na podwyższonych murowanych zagonach, ma działanie terapeutyczne i wpływa na poprawę nastroju. poprawia też koordynację ruchową i zmysł równowagi.

Wykonywanie czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie bywa źródłem sporej satysfakcji, uczy cierpliwości, koi nerwy i pozwala oderwać myśli od zmagań z ewentualnymi chorobami. Zielona oranżeria pełna roślin, to także dla seniora szansa, na zdobycie nowych umiejętności w zakresie ich pielęgnacji. Praca w ogrodzie pozwala na czynny, codzienny kontakt z ulubionymi roślinami, motywuje do wzmożonej aktywności, wyzwala poczucie własnej wartości i przydatności społecznej.

Sporym atutem oranżerii są również duże przeszklenia, które wpuszczają znaczącą ilość światła słonecznego. Przebywanie w ciepłej energii słonecznej wpływa zbawiennie na psychikę a ogród zimowy może stać się naturalnym sposobem na poprawę nastroju u seniorów.

W ogrodach zimowych przeznaczonych dla seniorów i mających cele terapeutyczne, nie należy sadzić roślin trujących i szkodliwych dla zdrowia, oraz zawierających niebezpieczne elementy (kolce, substancje parzące).

Ogród zimowy dla osób z niepełnosprawnościami

Brak możliwości wychodzenia z domu lub też uzależnienie wyjścia od osób trzecich, to ważny argument za tym, by stworzyć przy domu oranżerię, która choć częściowo, zrekompensuje osobie niepełnosprawnej ograniczenie przemieszczania. Z pewnością doceni ona zieloną przestrzeń ogrodu zimowego, co pozwoli na kontakt z naturą zawsze, kiedy będzie miała taką potrzebę.

Jako że ogród jest często integralną częścią budynku mieszkalnego, mogą z niego korzystać osoby w różnym stanie zdrowotnym, poruszające się samodzielnie i z pomocą opiekuna. Taki ogród powinien być w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach czy nawet leżących (łatwe poruszanie się, niskie progi). Dzięki zastosowanym odpowiednio elementom zagospodarowania przestrzeni, może działać na użytkowników wielozmysłowo, dając wrażenie przytulności i pozytywnie wpływając na stan psychiczny (woda, ptaki, zwierzęta domowe, rośliny, światło, etc.)

Ogród zimowy może służyć zarówno do biernego, jak i aktywnego wykorzystania. Mogą się w nim odbywać zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowanych terapeutów np. fizjoterapeutyczne, psychologiczne, czy terapii zajęciowej. Prowadzona w nich terapia, oparta jest na wielozmysłowym doświadczaniu otoczenia. Ogrody mające cele terapeutyczne, zawierają rozwiązania wykorzystujące różnorodność roślin (kształt liści, faktura, zapach, owoce) oraz np. wodę w dynamicznych formach (kaskady, fontanny, strumyki itd.).