Nawożenie i podlewanie

Sadzenie i pielęgnowanie roślin (nawożenie, podlewanie) w ogrodzie zimowym

Nawożenie

rośliny w ogrodzie zimowymDo wzrostu i kwitnienia rośliny potrzebują składników pokarmowych. Są to głównie azot, fosfor, magnez i potas a także żelazo, mangan, cynk, miedź, bor i molibden. Właściwe zaopatrzenie w składniki pokarmowe jest szczególnie ważne dla roślin które rosną w pojemnikach ze względu na ograniczoną ilość substancji pobieranych z podłoża. Nawożenie jest konieczne jeśli roślina w ogólnie sprzyjającym otoczeniu nie wykazuje przyrostu a jej liście żółkną i opadają. Złe nawożenie lub zbyt często stosowane nawozy również mogą uszkodzić roślinę. Warto zatem znać kilka zasad by tę czynność wykonywać prawidłowo.

  • Nawożenie roślin nowych lub wkrótce po przesadzeniu należy zasilać po upływie 4-6 tyg.

  • Rośliny nie przesadzane, po upływie okresu zimowego nawozimy gdy zaczną wypuszczać dużo nowych pędów.

  • Nigdy nie stosujemy nawozów na suchą ziemię, gdyż mogą popalić korzenie.

  • Nie moczymy roztworem nawozu całej rośliny, jedynie nawilżamy powierzchnię podłoża.

  • Nie nawozimy od razu roślin świeżo zasadzonych w nowym podłożu, gdyż zawiera on już niezbędne składniki pokarmowe.

  • Rośliny w pojemnikach nawozimy nie częściej niż co 2 tyg.

  • Rośliny drzewiaste kończymy nawozić pod koniec sierpnia, zimą nie zasilamy.

  • Rośliny zakwitające zimą nawozimy aż do zakończenia kwitnienia, następnie wstrzymujemy na 4 tyg.

  • Zasadniczo raczej stosujmy mniej niż więcej nawozów. Roślina przenawożona zrzuca jeszcze zielone liście.

W ofercie handlowej oferowana jest szeroka gama wieloskładnikowych nawozów mineralnych do określonych grup roślin (np. kaktusów, palm, roślin kwitnących). Nawozy mineralne maja postać płynną lub stałą (granulat, pałeczki) a działanie rozpoczyna się natychmiast po zastosowaniu. Określa się je zgodnie z zawartością głównych składników mineralnych azotu, fosforu i potasu (N,P,K). Dla roślin w ogrodzie zimowym zaleca się te o zrównoważonym stosunku N:P:K = 14:8:5.

* Do wyboru mamy różnorodne rodzaje nawożenia np. organiczne (mączka kostna, śruta rzepakowa, mączka z rogów, mączka rybna), organiczno-mineralne, mineralne lub mineralne nawozami o przedłużonym działaniu. Można też zastosować nawozy mikroelementowe jedno lub wieloskładnikowe. Jeśli chcemy zadziałać natychmiast, zaleca się stosowanie nawozów w formie płynnej

Podlewanie

Żaden inny zabieg pielęgnacyjny nie ma tak dużego znaczenia dla prawidłowego rozwoju rośliny jak właściwe zaopatrzenie w wodę. Jednym z najczęstszych błędów jest nieodpowiednie podlewanie, przy czym częściej nadmierne zalewanie niż przesuszanie rośliny. Ważna jest również jakość wody której używamy. Pojedyncze rośliny mają różne zapotrzebowanie na wodę, zależne m.in od wieku, wielkości, stanowiska, strony świata, pory roku, temperatury i klimatu otoczenia oraz ilości podłoża w pojemniku.

Główne zasady prawidłowego podlewania:

  • Woda do podlewania roślin nie powinna zawierać zbyt wiele składników mineralnych (twarda) - musi być miękka lub bardzo miękka.

Przydatna rada: o twardości wody możemy się łatwo przekonać spryskując nią roślinę o sztywnych, gładkich liściach. Jeśli pojawią się na niej wapienne kółka bądź biały nalot oznacza to, że woda jest za twarda. Sklepy oferują środki zmiękczające wodę lub specjalne konewki z filtrem, uzdatniające wodę do podlewania.

  • Woda deszczowa może być używana do podlewania roślin w ogrodzie zimowym po uprzednim upewnieniu się co do jej czystości (zanieczyszczenia ze środowiska, osady, czystość rynny, odpowiedni odczyn pH).

  • Temperatura wody nie powinna odbiegać od temperatury otoczenia.

  • Codzienne sprawdzamy wilgotność podłoża.

  • Wiosną i latem (faza wzrostu i kwitnienia roślin) podlewamy obficiej i częściej. Jesienią i zimą zmniejszamy dawki wody tak, by bryła korzeniowa nie wysychała.

  • Najlepszą porą dnia do podlewania jest poranek. Ne podlewamy roślin w najgorętszym okresie dnia oraz nie spryskujemy liści, gdyż może dojść do poparzeń.

Sposoby nawadnianiapodlewanie roślin w ogrodzie zimowym

Jeśli w ogrodzie zimowym znajduje sie niewielka ilość roślin, możemy podlewać je za pomocą konewki. W większej oranżerii zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest automatyzacja nawadniania. Możemy tu wyróżnić kilka rozwiązań zależnie od potrzeb.

Nawadnianie knotowe – knoty wykonane z włókniny umieszcza się w dnie pojemnika i dzięki specjalnemu zbiorniczkowi zaopatruje w wodę. Knoty różnią się długością i grubością a ich ilość dobiera się zgodnie z zapotrzebowaniem danej rośliny na wodę. Poziom wody w zbiorniczku musi znajdować się wyżej niż poziom ziemi w pojemniku.

Nawadnianie za pomocą sączków – urządzenie składa się ze stożkowatych sączków z plastikowymi pokrywkami. Z otworu w pokrywce wyprowadzony jest cienki wężyk prowadzący do zbiornika z wodą, skąd woda przepływa do glinianego sączka.

Nawadnianie kropelkowe – woda jest doprowadzana specjalnymi przewodami o coraz mniejszym przekroju i dawkowana przez kroplowniki.

Nawadnianie automatyczne – wykorzystuje się tu mechanizmy sterujące, które dostarczą określoną dawkę wody, dopływ na ustalony z góry czas bądź działać zależnie od wilgotności podłoża. Mechanizm sterujący opiera się na specjalnych automatycznych zaworach, zaworach z czasomierzem lub czujnikach wilgotności. Nawadnianie można też regulować poprzez czujniki promieniowania – ważne szczególnie w lecie gdy zużycie wody w ogrodzie zimowym zależne jest od nasłonecznienia.

Promowane artykuły

Letnia Promocja! na Pergole Śródziemnomorskie i Bioklimatyczne
Letnia Promocja! na Systemy bezramowe i ogrody panoramiczne