Style architektoniczne ogrodów zimowych

Wybór kształtu budowli zazwyczaj wynika z miejscowych warunków lokalizacyjnych oraz zagospodarowania przestrzennego. Inwestorzy często planują zintegrować ogród zimowy z mieszkalną częścią budynku. To w jak dużym stopniu uda się to zaplanować, zależy od wielu czynników i wymaga szczegółowego przemyślenia.

Ogród zimowy usytuowany od frontu jest najbardziej widoczny. Ogród o dachu dwuspadowym zawsze najbardziej kojarzy się z budynkiem szklarniowym. Jest on częścią szczytową dostawiony do budynku mieszkalnego i ma dwie płaszczyzny dachowe po obu stronach kalenicy. Forma bryły o dachu jednospadowym jest dostawiona do budynku jednym bokiem. Budowle okrągłe w kształcie pawilonów, o podstawie sześciokąta lub dziewięciokąta, zwykle istnieją jako prawie samodzielne ogrody zimowe łączące się z budynkiem mieszkalnym tylko jedną ścianą.

We wnętrzu domu można według uznania wybierać pomiędzy zamkniętymi pomieszczeniami a otwartą, bliską naturze przestrzenią.

Ogrody zimowe w miastach – modernizacje budynków mieszkalnych

Zielona Architektura Słoneczna jest rozwiązaniem, które szczególnie nadaje się do modernizacji już istniejących budynków mieszkalnych. Oprócz oszczędności energii podnosi to również walory mieszkalne budynku. Na wschodnich, zachodnich i południowych fasadach można umieścić szklane wykusze i ryzality o zróżnicowanej strukturze. Można w nich wychwytywać biernie energię słoneczną i wykorzystywać do ogrzewania mieszkania poprzez otwieranie okien i drzwi. Wykusze powiększają również powierzchnię mieszkalną a dzięki roślinności wzbogacają powietrze w tlen.
Przebudowane fasady domów dzięki fantazyjnym formom ze szkla nabierają znacznie ciekawszego, mniej monotonnego wyglądu.

Coraz częściej stosowane w miastach częściowe zazielenienie fasad dachów - mające też znaczenie izolacyjne - pozwala dodatkowo upiększyć krajobraz miejski.
Koncepcja energetyczna Zielonej Architektury Słonecznej przewiduje aktywne wykorzystanie energii ze słońca.

Stylowy ogród zimowy

Styl angielski, wiktoriański

angielski ogród zimowyW tych ogrodach zimowych znajdowały odbicie radość życia i poczucie piękna, tak znamienne dla architektury minionych stuleci. Ogromna popularność ogrodów zimowych z biegiem lat spowodowała jednak, że zagubiono wiele z ich prawdziwego uroku.

Obok przedstawiamy projekt wykonany przez jednego z producentów ogrodów zimowych, który opiera się na klasycznych założeniach angielskich ogrodów zimowych. To właśnie Anglicy jako pierwsi odkryli dla siebie budowle tego typu. Doświadczenia gromadzone przez pokolenia znajdują swoje odbicie w obecnych architektonicznych projektach werand.

Oranżerie w stylu angielskim głównie budowane są z PVC i charakteryzują się stożkowymi dachami lub kopułami, ozdobnymi kalenicami, podmurówką lub/i ozdobnymi panelami w dolnych częściach konstrukcji.

Styl klasyczny, countryside

Styl ten można wykorzystać w pawilonach, dużych szklarniach (ogrody botaniczne), restauracjach lub kawiarniach. Pasuje również do domów znajdujących się w mieście oraz domków jednorodzinnych. Różnorodne detale, jak nakładki na rynny, zdobione listwy, okucia, szprosy okienne, sztukateria oraz ozdobne krokwie umożliwiają tworzenie niemal nieskończonej liczby wariantów. Tym właśnie różnią się ogrody w stylu wiejskiej posiadłości od wielu popularnych gotowych systemów, które mają bardziej funkcjonalny charakter.

Klasyczny styl objawia się upodobaniem do detali. Wiele elementów jest tak skonstruowanych, że oprócz pełnienia funkcji użytkowej, odgrywa też rolę ozdobną. Przykładem mogą być różnorodnie kształtowane okucia lub widoczne śruby wykonane z masywnego mosiądzu. Służy to stworzeniu przesyconej światłem przestrzeni, umożliwiającej obserwowanie natury w zmieniających się porach roku.

Styl modernistyczny

modernistyczny ogród zimowyProstota, elegancja, oszczędność form i minimalizm – to cechy charakteryzujące ogród nowoczesny. To kierunek, gdzie zgodnie z maksymą Sullivana – wybitnego przedstawiciela świata designu – forma podąża za funkcją. Charakter nurtu modernistycznego precyzyjnie definiują też słowa „mniej znaczy więcej”, które wypowiedział Ludwig Mies Van der Rohe. 

Styl ogrodu powinien być dostosowany do nowoczesnego domu, ogrodzenia i ewentualnych budynków roboczych. Z tego stylu lepiej zrezygnować, jeśli posiadamy dworek barokowy czy drewniany dom. Zarówno bryła ogrodu jak i wnętrze opiera się na prostych formach geometrycznych o dużych przeszkleniach, kanciastych lub obłych rynnach oraz prostych krokwiach i słupach.

  

Architektura wnętrz ogrodów zimowych, style aranżacji

Projektując przyszły ogród, należy obrać za cel stworzenie harmonijnego połączenia architektury, człowieka i roślin. Miejsce ustawienia roślin, oddziaływanie poszczególnych okazów, stylistyka, struktura podłoża oraz odpowiednie wyposażenie to podstawowe założenia tworzenia wnętrza ogrodu zimowego. Rośliny jak i ludzie potrzebują przestrzeni by się rozwijać, warto zatem pamiętać o regułach jakimi kieruje się sama natura.

Styl wnętrza ogrodu zimowego zależy od upodobań i indywidualnych potrzeb estetycznych inwestorów. Można wśród nich wyróżnić styl śródziemnomorski, orientalny czy pustynny (więcej informacji w dziale rośliny). Każdy z nich charakteryzuje się nieco odmienną stylistyką wnętrza oraz odpowiednim doborem roślin. Powiew gorących wakacyjnych wspomnień, bogactwo tropikalnych owoców i kwiatów, oszałamiające aromaty czy plusk wody, a może pustynny świat kaktusów i sukulentów - w ogrodzie zimowym wykreować można prawdziwe dzieła sztuki. Elementy dekoracyjne jak np. pojemniki dla roślin, komplety wypoczynkowe, barwy czy oświetlenie będą się nieco różnić zależnie od wyboru stylu.

Potrzebujesz doradztwa w kwestii aranżacji i projektu ogrodu, napisz do nas.

Promowane artykuły

Letnia Promocja! na Pergole Śródziemnomorskie i Bioklimatyczne
Letnia Promocja! na Systemy bezramowe i ogrody panoramiczne