Posadzki w oranżerii

Podłoga w ogrodzie zimowym rodzaje

podłoga w ogrodzie zimowymMateriał którym wyłożone zostaną podłogi w ogrodzie zimowym, ma decydujące znaczenie dla funkcjonalności i estetyki. Poprzez odpowiedni dobór kształtu, koloru i struktury, można osiągnąć efekt ciepła, przytulności, rozjaśnienia/przyciemnienia oraz optycznego powiększenia/zmniejszenia przestrzeni ogrodu. Nawierzchnia w kolorze ciemnym absorbuje dużo światła a wykonana z materiałów takich jak kamień czy ceramika, akumuluje i oddaje ciepło, ogrzewając ogród.

Kostki betonowe lub płytki ceramiczne bez polewy absorbują i oddają wilgoć, przyczyniając się do polepszenia mikroklimatu w ogrodzie.
Powierzchnię podłogi można wyłożyć jednolicie bądź jedynie w ciągach komunikacyjnych pomiędzy meblami, urządzeniami czy rabatami roślin. Obowiązuje zasada: im solidniejsza budowla – tym bardziej masywna konstrukcja podłogi.

W ogrodach zimowych pięknie prezentują się podłogi wykonane z naturalnego kamienia i drewna. Tego typu surowce są bliskie naturze, a przy tym niezwykle efektownie łączą się ze szklanymi ścianami.

Kamień naturalny w oranżerii

posadzka z kamieniaDo kamiennych posadzek często wykorzystuje się granit, marmur, kwarcyt a także trawertyn. Nieco mniej trwałe, lecz bardzo odporne na ścieranie, będą posadzki z piaskowca. Kamień to rozwiązanie niezwykle wygodne i dekoracyjne a przy tym łatwe w utrzymaniu w czystości. Płytki nie są zupełnie gładkie, dlatego by tworzyć zwartą powierzchnię powinny być dobrze łączone. Kamień naturalny ma dużą trwałość i jest też znacznie droższy od kamienia sztucznego.

Klinkier 

Płytki klinkierowe w zależności od sposobu produkcji mają bardzo wygładzoną powierzchnię i barwę od brązowej do czerwonej. Są twarde, odporne oraz łatwe w utrzymaniu, mają też równomierne zabarwienie i wymiary. Te o powierzchni chropowatej są bardziej zróżnicowane kolorystycznie i mają nierówną powierzchnię. Idealnie nadają się do wnętrz o stylu rustykalnym. Klinkier, jako posadzka w ogrodzie z dużą ilością roślin, wydaje się optymalnym rozwiązaniem.

Terakota

Płytki z terakoty podobnie jak cegła, produkowane są z gliny. Faktura powierzchni jest porowata. Barwa jest często nierównomiernie rozłożona, przytłumiona co nadaje tak zaprojektowanej podłodze niezwykłego uroku. Z terakoty można układać mozaikowe wzory wedle pomysłu inwestora. Dzięki dużej ofercie wzorów i kolorów, można z łatwością wybrać coś dla siebie., Płytki doskonale się czyści, więc utrzymanie estetyki podłogi nie będzie stanowić problemu.

Drewno

Podłoga w ogrodzie zimowymNiewątpliwą zaletą bruku drewnianego jest dobra izolacja i tłumienie odgłosów kroków. Drewno używane do podłóg jest oszlifowane, polakierowane lub zaimpregnowane odpowiednim woskiem. Najczęściej uzyskuje się je z sosny, modrzewia, świerku lub dębu. Kostki układa się tak, by były widoczne słoje roczne, czyli w przekroju czołowym drewna. Grubość kostki to około 3-8 cm. Na podłogi w ogrodach zimowych nierzadko wykorzystuje się również drzewo egzotyczne, ze względu na swoje niepowtarzalne walory wizualne. Taka podłoga tworzy niezwykły klimat i nadaje wnętrzu niebywałego uroku.
Przy wyborze tego rodzaju nawierzchni w ogrodzie, trzeba pamiętać, iż drewno wymaga systematycznej konserwacji i łatwo ulega zabrudzeniom. W miejscach narażonych na większe zabrudzenia (jak choćby pod roślinami) warto użyć innego podłoża.

Beton

Najczęściej używa się go w budowlach mających charakter szklarni. Przejścia i platformy wykłada się wówczas płytami betonowymi lub trwalszymi pressbetonowymi. Płyty układa się np. na cienkiej warstwie chudego betonu, a dzięki ich szorstkiej nawierzchni chodzi się po nich bezpiecznie. Nie są one jednak zbyt dobrym wyborem w eleganckich i stylowych ogrodach zimowych.

Wykładziny dywanowe, parkiety

W zależności od charakteru wnętrza i przeznaczeniu ogrodu zimowego, spotyka się niejednokrotnie ekskluzywne dywany rozłożone na kamiennych płytach. Jako pokrycie nadają się również maty sizalowe lub z włókien kokosowych. Jeśli ogród pełni głównie funkcję mieszkalną, stosuje się również parkiety bądź panele podłogowe.

Wyobraźnia i wizja inwestora w połączeniu z funkcjonalnością i przeznaczeniem ogrodu jest granicą możliwości aranżacji posadzki.

Promowane artykuły

Letnia Promocja! na Pergole Śródziemnomorskie i Bioklimatyczne
Letnia Promocja! na Systemy bezramowe i ogrody panoramiczne